Ремонт і настройка гірських лиж, заточка кантів

Стаття надає інформацію щодо анатомії лиж, основних варіантів профілю поверхні гірських лиж і можливих варіантів заточування кантів. Так само, зі статті Ви дізнаєтеся як правильно здійснювати заточку кантів, виправляти затупления гірських лиж і правильно використовувати мастила.

Професійний Скі сервіс Sportzone.ua
Пункт прийому сервісу лиж та сноубордів SportZone знаходиться за адресою Київ, Героїв Дніпра 67.
Тел. 067 661 99 33
  •    Анатомія лиж
  •    Бічний виріз гірських лиж
  •    Поздовжня жорсткість
  •    Жорсткість на скручування
  •    Розподіл жорсткості
  •    Ширина гірських лиж
  •    Довжина гірських лиж
  •    Що важливо знати про заточення лиж
  •    Профіль поверхні гірських лиж
  •    Кут заточування кантів на гірських лижах
  •    Застосування скоса з боку ковзної поверхні гірських лиж
  •    Скос з бічної поверхні гірських лиж
  •    Застосування скоса з бічної поверхні гірських лиж
  •   Заточка кантів
  •   Заточка тупих кантів на гірських лижах
  •   Затуплення гірських лиж
  •   Воскування

Вибір типу лиж - процес суто особистий та індивідуальний, так як кожен гірськолижник здатний підібрати ідеально підходить саме для нього пару лиж. Оскільки нині ринок спортивних товарів перенасичений різноманіттям фірм-виробників, то і асортимент продукції, з якого складається вибір у спортсмена різноманітний. Гірські лижі можуть бути універсальними, могула, для слалому або гіганта, або навіть гібрид з усіх перерахованих видів. Так само, в залежності від своїх уподобань, спортсмен може вибрати для себе широкі лижі, параболік або ж лижі сучасної форми. Від вибору типу гірських лиж та їх певної комбінації залежить те, як лижі будуть вести себе на гірських схилах і спусках. Підбираючи універсальну пару гірських лиж для себе, гірськолижник повинен на стільки педантично підійти до всього цього процесу. Це дасть в подальшому йому можливість кататися на обраних лижах в місцевості будь-якого типу, на протязі тривалого періоду часу, не відчуваючи втоми, і при цьому витончено, але в той же час потужно і ефективно, управляти своїми лижами. Одним з найбільш прийнятних варіантів, які підходять під опис вище, є традиційні універсальні гірські лижі з великою площею поверхні або лижі, які знаходяться на класичному краю спектру бічного вирізу.
Вибираючи гірські лижі в спортивних магазинах, настійно не рекомендується стовідсотково довіряти словам консультанта щодо того, які лижі підійдуть для конкретного гірськолижника. По-перше, немає гарантій, що консультант сам особисто катався на тих чи інших лижах і знає як вони себе поведуть на схилах, а по-друге, спортсмен, що вибирає для себе лижі, може бути куди більш професійним гірськолижником, ніж продавець-консультант. Перш, ніж вибирати для себе підходящу пару гірських лиж, спортсмену необхідно точно визначитися:
• зі стилем свого катання, 
• з місцевістю, якій віддається перевага для здійснення спусків,
• з тими технічними елементами, які гірськолижник хотів би вдосконалити під час здійснення своїх спусків.
Коли у спортсмена будуть чіткі уявлення про те, що б він хотів отримати від своїх гірських лиж, вибрати потрібну пару буде на багато простіше.
Самим ідеальним способом для спортсмена з'ясувати як поводяться ті чи інші гірські лижі під час катання і визначитися на скільки ці лижі йому підходять - це взяти участь у тест-програмах магазинів гірськолижного спорядження. Так само гірськолижник може взяти участь в спеціальних програмах тестування лиж, які періодично проводять великі виробники. Однак не варто забувати, що на демо-лижах якість їх заточування і настройка кріплень не буде підлаштовуватися під конкретного спортсмена, рівно як і довжина лиж може бути не зовсім підходить. Тому рекомендується при тестуванні постаратися покататися на максимально допустиму кількість гірських лиж, взяти різні швидкості, спробувати проїхати по горбах і зробити повороти різних форм. Всі ці дії допоможуть у виборі підходящої пари лиж конкретному спортсмену.
Анатомія лиж
Бічний виріз гірських лиж
У кожній лижі є вбудована дуга, здатна визначити поведінку лижі. Саме ця дуга називається бічним вирізом. Для того, щоб його побачити, необхідно подивитися уздовж ковзної поверхні лижі від носка в сторону п'яти. Бічний виріз здатний вплинути на поведінку лиж декількома способами.
Від бічного вирізу лиж залежить їх здатність виконувати повороти. Чим більше у лиж буде бічний виріз, тим легше буде спортсмену здійснювати короткі повороти на них. Якщо дизайнеру гірських лиж необхідно створити лижі з меншим радіусом повороту, тоді він зменшує ширину її талії. Це, в свою чергу, є причиною зменшення загальної площі поверхні лиж. Така конструкція дозволяє виконувати повороти швидше. Другий спосіб збільшення бічного вирізу полягає в збільшенні ширини носка й п'яти.

Анатомія лиж

У нинішній час виробники гірських лиж створюють лижі для гіганта з великим бічним вирізом, так як такого роду конструкція більш зручна для просунутих гірськолижників і експертів. Причина полягає в тому, що такі лижі здатні зробити швидкі різані повороти з меншим радіусом. Лижі для гіганта володіють великим за своїми розмірами бічним вирізом, ніж лижі для слалому.
Поздовжня жорсткість
Головна функція поздовжньої жорсткості полягає в тому, що вона здатна визначити реакцію лиж на ту силу тиску, яку надає спортсмен на гірські лижі. Подовжню жорсткість перевірити не так вже й складно самостійно. Для цього необхідно шкарпетки лиж поставити на верхівку одного бугра, а п'яти - на іншого. Після цього спортсмену необхідно стати приблизно посередині і спробувати погойдатися на лижі вгору-вниз. Лижі з м'якшою поздовжньої жорсткістю будуть прогинатися. Для того, щоб в подальшому спортсмен міг злегка випрямити свої лижі, усунувши природний прогин вгору, і ввести канти в контакт зі снігом, гірські лижі повинні хоча б злегка бути гнучкими. Крім того, якщо гірськолижник має намір здійснювати різані повороти під час своїх спусків, то йому доведеться ще більше прогинати свої лижі. Саме тому з більш м'яким лижами це буде простіше зробити. А для більш жорстких лиж гірськолижникові необхідно буде більше зусиль, щоб прогнути свої лижі в достатній мірі для здійснення різаних поворотів.
Важливим фактором при виборі жорсткості гірських лиж для спортсмена є його власну вагу. Спортсмену з великою вагою необхідно вибирати для себе більш довгі лижі, однак тиск на них повинно бути більше, ніж на більш короткі лижі, тому що чим довше лижі, тим вони жорсткіше.
Жорсткість на скручування
жорсткість на скручування являє собою ту міру опору, які лижі надають скручують зусиллям і залежить від конструкції серцевини гірських лиж. Це, в свою чергу, здатне визначити стабільність гірських лиж на жорсткому снігу і під час катання на високих швидкостях.
Сучасні технології, які фірми-виробники використовують в наш час для створення своїх гірських лиж, дають можливість створювати досить-таки жорсткі лижі нарівні з необхідною м'якістю в поздовжньому напрямку.
Розподіл жорсткості
Розподіл жорсткості відбувається по довжині гірських лиж. Величезна кількість лиж для слалому і гіганта володіють практично рівномірною твердістю по всій своїй довжині. Причина цього полягає в тому, що ці лижі створені спеціально для катання на однорідною, жорсткої поверхні, яка в основному буває на спортивних трасах. Поведінка лиж з однорідним розподілом жорсткості по своїй довжині очікуване для спортсмена на однорідної поверхні. Для спеціального типу місцевості або певного спортсмена у гірських лиж можуть бути деякі відхилення від рівномірного розподілу жорсткості. Ці відхилення здатні поліпшити деякі характеристики гірських лиж.
На більш м'яких лижах кататися легше, але такі лижі не такі стабільні й енергійні під час катання. Деякі компанії-виробники гірських лиж створюють свої моделі таким чином: більш м'який носок, жорстка середня частина і п'ята лижі. Лижі з такою конструкцією можуть стабільно поводитися на поворотах і на складних рельєфних спусках і схилах. Гірськолижникам дуже важливо підібрати для себе такі лижі, які не були б для них занадто жорсткими, щоб не було потрібно більше зусиль для їх прогинання. У той же час стабільними і досить м'якими, щоб спортсмену було легше ними управляти.
Ширина гірських лиж
У тому випадку, якщо гірськолижник віддає перевагу кататися на цілині або по важкому снігу, то розміри гірських лиж для нього неймовірно важливі. Початківці гірськолижники, які катаються ще невпевнено, віддають перевагу більш широким лижам, так як вони можуть охопити велику площу поверхні. Загальна площа поверхні лижі визначається шляхом множення її ширини на довжину. Якщо гірськолижник виявляє, що він звалюється в задню стійку і йому доводиться використовувати яскраво виражені вертикальні руху, то йому стовідсотково необхідна поверхня його гірських лиж більше, ніж у нього є на даний момент.
Довжина гірських лиж
Недосвідчені гірськолижники можуть рідко звертати увагу на довжину обираних гірських лиж, вважаючи, що це не має особливого значення. Однак довжина лиж - один з найважливіших факторів, який необхідно враховувати при покупці гірських лиж. Лижі повинні ідеально підходити окремо взятому спортсмену, так як якщо вони будуть для нього короткими, то їх стабільність на великих швидкостях буде далека від ідеальної. Якщо ж лижі занадто довгі, то спортсмену буде вкрай важко виконувати короткі повороти на них і прогинатися в глибокому, м'якому снігу.
Вибираючи для себе ідеально підходять гірські лижі, необхідно враховувати такі фактори. У занадто довгих лиж велика інерція, так як попереду і ззаду гірськолижних черевик знаходиться занадто велику вагу. Від таких лиж спортсмен може швидко втомитися, оскільки вони жорсткіше, складніше входять в поворот і вимагають великих зусиль для управління. Більш короткі лижі мають менший моментом інерції і дозволяють швидше здійснювати необхідні і бажані гірськолижником повороти. Ці якості більш коротких лиж приваблюють досвідчених гірськолижників. Вони спеціально набувають лижі на 10-15 сантиметрів коротша, щоб легше було ними управляти. У той же час, просунутий гірськолижник з тим же вагою і ростом, що і досвідчений спортсмен, віддасть перевагу більш стійким лиж і буде підбирати їх відповідно до своїх даних.
Що важливо знати про заточенню лиж
Для того, щоб гірські лижі в точності виконували покладені на них функції, вони повинні бути правильно заточені і протягом сезону катання заточку не треба оновлювати. Навіть новітні гірські лижі з поганою заточуванням будуть показувати на багато гірші результати, ніж прокатні гірські лижі з правильною заточкою. 
На жаль, багато спортсменів помилково вважають, що точити свої лижі немає особливої потреби і якість їх катання від цього ніяк не зміниться. Однак цей факт дуже важливий для гірських лиж, так як вони будуть на багато краще кататися, якщо будуть правильно заточені. Якщо у гірськолижника немає можливості або часу зробити таку роботу самостійно, тоді завжди можна звернутися до професіонала і він приведе в порядок будь-які гірські лижі.
Якщо ж гірськолижник може виділити час для такої процедури самостійно, то, по-перше, він зможе заощадити свої гроші, а по-друге, навчитися правильно точити лижі. Спочатку найкраще тренуватися на будь-якої старої парі лиж, якщо така є в наявності. Про те, як правильно робити заточення лиж можна дізнатися з «Керівництва по експлуатації та ремонту гірських лиж», автор Сет Масиа ( "Alpine Ski Maintanance and Repair Handbook" by Seth Masia, Contemporary Books, 1987).
Незалежно від прийнятого рішення щодо вибору між роботою майстерні або власних сил, регулярно проводити заточку гірських лиж необхідно обов'язково. Ігнорування цієї роботи призведе до того, що лижі будуть гірше слухатися свого господаря і погіршитися процес катання.
Профіль поверхні гірських лиж
гірськолижників необхідно приділяти пильну увагу перетину ковзної поверхні своїх гірських лиж, так як це - один з найважливіших елементів добре заточених лиж. Перетин можна визначити завдяки розташуванню ковзної поверхні гірських лиж і кантів. Для визначення профілю поверхні гірських лиж необхідно звернути увагу на співвідношення ковзної поверхні і металевих кант лиж.

            Нижня поверхня лиж плоска

Існує три варіації профілю поверхні гірських лиж:
• змінна поверхню виступає над кантами, при цьому нижня поверхня лиж плоска;
• канти виступають над ковзаючою поверхнею;
• поєднання перших двох варіацій.
Ідеальні лижі для гірськолижника - це плоскі лижі, оскільки змінна поверхню і канти у таких лиж знаходяться на одній висоті. До таких лиж можна запросто додавати будь-які корисні елементи. Якщо профіль хоч трохи відрізняється від плоского, до нього завжди необхідно буде особлива увага.
Поверхня, що ковзає виступає над кантами
При наявності такого профілю поверхні гірських лиж, ковзна поверхня лиж буде врізатися в сніг глибше, ніж канти. З наявністю такої проблеми стикаються досить-таки велика кількість гірськолижників, але виникає ця проблема через низку причин. По-перше, причиною може стати неправильна збереження гірських лиж в період міжсезоння. По-друге, причиною виникнення такої проблеми може стати несвоєчасні ремонтні роботи (або взагалі їх відсутність), які повинні проводитися над кантами і заточками. А гірських лижах з ковзаючою поверхнею, яка виступає над кантами, канти будуть поглиблюватися в сніг нижче рівня ковзної поверхні і не будуть стикатися зі снігом. Як результат такого стану лиж, ними буде важко керувати під час катання і вони будуть вести себе надзвичайно нестабільно під час здійснення спортсменів спусків. Щоб уникнути цього, стан ковзної поверхні необхідно обов'язково виправити.

   Поверхня, що ковзає виступає над кантами 

Спосіб виправлення
Рівень ковзної поверхні у таких лиж необхідно опустити таким чином, щоб змінна поверхню і канти одночасно стикалися зі снігом. Це дуже делікатна робота, що займає чимало часу, так як для її виконання необхідно сточити поверхню грубим напилком, гострим скребком або рашпілем. Якщо у гірськолижника немає бажання виконувати таку копітку роботу, гірські лижі можна віддати в майстерню на шліфування. Найімовірніше, в майстерні будуть запропоновані два варіанти шліфування: на піску або камені. Шліфування на камені - занадто дорога процедура, тому краще вибирати більш дешевий варіант - шліфування на піску.
Канти виступають над ковзаючою поверхнею
Якщо на гірських лижах канти виступають над ковзаючою поверхнею, тоді вони роблять більше тиск на сніг, ніж змінна поверхню.

   Канти виступають над ковзаючою поверхнею

Причиною виникнення такої ситуації так само, як і в попередньому випадку, є неправильна збереження гірських лиж в період міжсезоння. Перед тим, як скласти лижі на зберігання після сезону, необхідно їх обов'язково змащувати маззю, що створює захисний шар і утримує хімічну вологу в ковзної поверхні. Якщо це проігнорувати, то гірські лижі втрачають вологу і ковзна поверхня всихає, а канти починають виступати над ковзаючою поверхнею. Гірські лижі перестають нормально і стабільно функціонувати, канти врізаються сильніше в сніг, ніж змінна поверхню, і створюється ефект полозів. Таке катання більше схоже на катання на санках, ніж на лижах. Гірськолижникові буде не комфортно на гірських лижах, які не здатні будуть здійснювати гладкі повороти.
Спосіб виправлення
Лижі з виступаючими кантами можна так само віддати в ремонтну майстерню для усунення дефектів, але можна і спробувати виправити їх в домашніх умовах. Для цього необхідно взяти досить гострий 10-ти або 12-ти дюймовий грубий фрезерований напилок, сточити канти лиж до рівня ковзної поверхні. Щоб перевірити площину поверхні, можна скористатися будь-яким прямокутним бруском або ж валиком. Дуже важливо при здійсненні цієї роботи не нахиляти напилок, щоб не створити неправильний кут заточки канта.
Кут заточування кантів на гірських лижах
Характеристика поведінки гірських лиж на схилах безпосередньо залежить від форми заточування канта.

      Кант збоку і з боку ковзної поверхні

Скос з боку ковзної поверхні гірських лиж
Скос канта з боку ковзної поверхні гірських лиж здійснюється для того, щоб під час катання гірські лиж зменшили контакт зі снігом. Для того, щоб зробити такий скіс, необхідно кант зрізати під кутом в кілька градусів. Зрізання канта на половину градуса прийнято вважати помірним, а на три градуси - великим.
Скоси кантів з боку ковзної поверхні гірських лиж дають можливість лиж уникнути чіпкості лиж з гострими, що не скошеними кантами. Горные лыжи с такими характеристиками идеально подойдут для тех горнолыжников, которые хотят повысить навыки своего катания в таких аспектах катания, как руление и раскантовка. С такими свойствами лыж, горнолыжнику необходимо будет прикладывать больше усилий для того, чтобы совершить поворот. Больше энергии спортсмена так же понадобиться для совершения перехода из одного поворота в другой.

Кути заточування (зверху вниз): один градус, два градуси, три градуси
 

Застосування скоса з боку ковзної поверхні гірських лиж
Наявність цього скоса може гарантувати гірськолижникові передбачувана поведінка його лиж на гірському схилі. Єдиним важливим фактором є наявність однакового скоса по всій довжині гірських лиж. Рекомендований градус скоса становить 1-1,5, оскільки наявність меншого скоса буде практично невідчутним, а більший - може створити відчуття подібно катання на гірських лижах з виступаючою ковзаючою поверхнею. Зробити скіс кантів своїми силами насправді досить-таки просто, однак щоб зробити це правильно, рекомендується придбати (або взяти у кого-небудь на час) спеціальний утримувач для напилка. За допомогою тримача можна буде дуже легко встановити нахил напилка з приростами в градус або півградуса. Такі дії допоможуть зробити рівномірний скіс з бажаним кутом.
Скіс з бічної поверхні гірських лиж
Наявність скоса з бічної поверхні гірських лиж не особливо впливає на поведінкові характеристики лиж, проте це - досить-таки важливе доповнення до скосу з боку ковзної поверхні. Наявність такого виду скоса дозволяє зробити лижі більш гострими. Досить гострими є канти, заточені під 90 градусів, однак для того, щоб лижі краще чіплялися на жорсткому снігу або льоду, деякі спортсмени воліють робити кут заточки 88 градусів.

Кут заточування з боку бічної поверхні

Застосування скоса з бічної поверхні гірських лиж
Для заточки кантів з бічної поверхні можна використовувати той же самий пристрій, що і для виконання скоса з боку ковзної поверхні. У разі, якщо заточку з бічною поверхнею лиж буде робити професіонал в майстерні, то йому потрібно повідомити на скільки градусів необхідна заточка.
Заточка кантів
заточка кантів - це найважливіший елемент настройки гірських лиж, так як якщо канти затуплені, то на певному стані снігу спортсмен практично не зможе кататися. Потужні, стабільні повороти на снігу гірськолижникові буде легко зробити з гострими кантами. Як правильно, канти необхідно заточувати під 90, 89 або 88 градусів і для цього необхідно одночасно зробити заточку з боку ковзної і бічній поверхні гірських лиж.

Комбінована заточка канта з двох сторін для отримання кута 90 градусів 

Затупленим канти з задирками виглядають приблизно таким чином:

 

Сточування кантів і, як результат, нестабільного поведінки лиж на спусках, так само сприяє, наприклад, катання спортсмена на жорсткому снігу протягом цілого дня. Задирки на кант лиж - це теж серйозна проблема, оскільки поверхня кантів чіпляється за сніг і гірськолижник вже не зможе виконувати рівні, гладкі повороти на гірських лижах з такими ушкодженнями.
Заточка тупих кантів на гірських лижах
Скоси з боку ковзної поверхні і з боку бічної поверхні гірських лиж можливо застосовувати тільки в тому випадку, якщо кант гостро наточеними. Зробити можна завдяки ручної обробки їх напилком, провівши ним уздовж бічної поверхні гірських лиж від носка до п'яти. При виконанні ручної обробки кантів напилком важливо не змінювати кут заточування кантів, знімаючи тонкий шар металу з них. Саме через вилучення старого металу відновиться гострота канта. Задирки на кант лижах необхідно усувати з боку ковзної і бічній поверхні гірських лиж за допомогою точильного каменю, придбати який можна в гірськолижному магазині. А вже після до потрібної гостроти канти можна довести за допомогою напилка.
Для самостійної оцінки гостроти кантів можна по поверхні канта провести нігтем таким чином, щоб поверхня нігтя утворювала кут в 45 градусів з боку канта. Якщо на нігті залишаються подряпини, значить кант досить гострий. Щоб визначити достатній рівень заточування кантів для себе, гірськолижникові рекомендується покататися на лижах з різним рівнем заточування кантів.
Так само під час твори заточування необхідно звернути увагу на наявність збоку лиж уздовж канта невеликої смужки пластика. Вона може стати перешкодою для напилка правильно прилягати і сточувати канти, тому її необхідно видалити. Це можливо зробити за допомогою гострого квадратного кінця напилка, провівши ним кілька разів (як рубанком) уздовж лижі по виступаючої смужці пластика. Якщо після цього під час заточування кантів буде з'являтися пластикова пил (колір у цій пилу збігається з кольором бічній поверхні лиж), значить всю операцію необхідно виконати повторно.
Затуплення гірських лиж
Гірськолижники вдаються до того, що виконують затуплення своїх гірських лиж в певних місцях в тому випадку, якщо хочуть домогтися, щоб їх лижі більш точно і повноцінно реагували на виконання будь-яких рухів. Затуплення лиж може бути в трьох частинах, оскільки кожна з них відповідає за певні рухи лиж. Носок лиж допомагає почати поворот, середня частина здатна забезпечити жорсткість і боковий виріз, відповідає за стабільність і міць в повороті, а п'ята відповідає за завершення і вихід з повороту. Всі ці функції гірських лиж можна поліпшити за допомогою їх затуплення.
Як правильно затупити гірські лижі
Виконати затуплення лиж можна самостійно за допомогою напилка, точильного каменю або наждачного паперу або, так як це не дуже складна процедура. Для цього необхідно утримувати напилок під кутом в 45 градусів до канту і здійснювати короткі руху від кінчиків до середини лижі. Під час цієї процедури рекомендується міняти кут між кантом і напилком, а після повторити цю ж процедуру за допомогою точильного каменю. Завершальний стадія затупления - використання наждачного паперу по всій довжині затупления.


Лижу необхідно затупляти з обох кінців таким чином, щоб канти ставали все більш гострими ближче до середини лижі


Ступінь затупления кантів можливо зробити змінює по всій довжині завдяки використанню інструментів з різним ступенем «грубості». Однак при цьому рекомендується на початку руху тиснути сильніше на використовуваний інструмент, а до кінця руху тиск зменшувати.
Воскування
Гірським лижам необхідна мастило, так як вона здатна їх захистити від вологи. Після того, як водяні кришталика снігу розтануть на лижах, вони перетворюються в водяні крапельки. Якщо на гірських лижах немає мастила або мастила недостатньо, то водні крапельки покривають тонкою плівкою ковзаючу поверхню лиж, вбирається в них. Як результат, гальмує лижі і здатна вибити гірськолижника з рівноваги. Особливо важко кататися на погано змазаних лижах в цілині і на важкому снігу, оскільки лижі зариваються в сніг, а спортсмена виштовхує вперед і він здатний просто впасти обличчям в замет.
Як правильно змащувати гірські лижі
Особливі технічні навички не потрібні при змазуванні лиж, так як ця процедура дуже проста. Для цього необхідно:
• мастило (можна взяти універсальну, якщо гірськолижник катається при різних температурах);
• стара праска без дірок для виходу пари;
• щітка для миття посуду з фибертексом (зазвичай вона зеленого кольору);
• плексігласовий скребок (рекомендується купувати в лижному магазині, так як він повинен бути ідеально плоским).
Процедура змазування гірських лиж здійснюється таким чином:
1) нагрівається праска до такого стану, коли він почне плавити мастило, але не змусить її диміти;
2) крапають мастило уздовж ковзної поверхні;
3) мастило загладжується невпинного круговими або поздовжніми рухами;
4) лижі остигають;
5) видаляються залишки мастила скребком;
6) полірується поверхню гірських лиж за допомогою щітки для миття посуду.
На поверхні гірських лиж рекомендується залишити тоненьку плівку мастила. Через кілька спусків, скоєних гірськолижником на цих лижах, ця плівка зникне.

Перейти в каталог